Finał Polichromu: zobacz, co się działo!

Za nami gra miejska, happening, gala i rozstrzygnięcie III edycji gry Polichrom. Które szkolne kluby wolontariatu okazały się najaktywniejsze?

Na początek 21 drużyn wzięło udział w grze miejskiej. Wśród zadań na wolontariuszy czekały m.in. warsztaty bębniarskie, nauka modelowania balonów oraz spotkania z organizacjami pozarządowymi. Ostatnim punktem gry był happening na katowickim Rynku. Około stu pięćdziesięciu osób wspólnie zatańczyło. Wolontariat kojarzy się z poświęceniem, ale to także wspólne działania i czasami… dobra zabawa!

 

O 13:30 na Wydziale Teologicznym UŚ rozpoczęła się Gala Polichromu. Byłą okazją do nagrodzenia najaktywniejszych szkolnych klubów wolontariatu, a także podziękowania wszystkim wolontariuszom. Ostatecznie pierwszym miejscem ex-aequo podzieliły się: Gimnazjum nr 3 w Żywcu oraz Gimnazjum nr 2 w Czerwionce-Leszczynach. Drugie miejsce dla ZSTiO Meritum z Siemianowic Śląskich, trzecie – Gimnazjum nr 6 w Jaworznie.

 

W ramach Polichromu szkolne kluby wolontariatu zorganizowały wiele fantastycznych akcji. Przykład? Wolontariusze z Żywca w drugiej misji pomogli panu Franciszkowi, który w pożarze stracił dorobek swojego życia. Zorganizowali „Promienny weekend” – wydarzenie, w które zaangażowali mieszkańców miasta, kluby sportowe, lokalne firmy. W sobotę odbył się mecz charytatywny TS Koszarawa kontra Przyjaciele. W drużynie Przyjaciół wystąpili m.in. wiceburmistrz, miejscowy ksiądz, strażacy oraz uczniowie. W niedzielę koncert charytatywny, na którym zagrały m.in. zespoły After the sound oraz T.ON. Podczas akcji udało się zebrać prawie dziesięć tysięcy złotych.

W sumie w III edycji Polichromu wzięło udział ponad sześciuset uczniów z trzydziestu szkół. Zorganizowali siedemdziesiąt jeden akcji! Zobaczcie ostatni rok w pigułce.

 

Czym jest Polichrom?

Polichrom to projekt, który zachęca młodzież do wolontariatu poprzez grywalizację, czyli wykorzystanie elementów znanych z gier. Bierze w nim udział ok. 30 szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. Wolontariusze odpowiadają na misje, mniejsze wyzwania i taski, każde z nich związane z wolontariatem. Każda edycja trwa przez kilka miesięcy w trakcie roku szkolnego.

Projekt „Gra w wolontariat” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Projekt „Dzień szkolnych klubów wolontariatu” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Układ taneczny do happeningu stworzyła szkoła tańca Good Mood.

Fot. Tomasz Kiełkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *