Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Dziś przychodzimy do Was z propozycją wolontariatu dla osób lubiących przebywać na powietrzu, wśród bujnej roślinności, na łonie natury. Chcemy przedstawić Wam miejsce, w którym odnajdą się nie tylko miłośnicy ekologii, ale wszyscy, którzy mają trochę wolnego czasu i energii. Mowa o Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie!

Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest ochrona różnorodności biologicznej. Realizują to poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin, a następnie przenoszą je do właściwych siedlisk. Zachowują cenne, a zanikające uprawy polne i łąkowe oraz stare odmiany drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest działalność polegająca na prowadzeniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Jest to placówka, która ma służyć zarówno ochronie przyrody, jak również być miejscem spotkań i wymiany poglądów na różne tematy: kulturalne, filozoficzne, społeczne. Jest to przestrzeń przyjazna i otwarta dla wszystkich, którzy pragną odpoczynku i wytchnienia od szybkiego tempa życia.

Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każda osoba, która chce zaangażować się w działalność Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Mogą to być zarówno działania stałe na terenie Ogrodu, jak i akcyjne na wydarzeniach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

Czym mogą zajmować się wolontariusze?

  • Mogą uczestniczyć w wydarzeniach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Jest to cykl imprez plenerowych odbywających się głównie w niedziele. Wolontariusze w trakcie imprez pomagają przygotowywać stanowiska z warsztatami oraz zabawy ruchowe na trawie. Często prowadzą zajęcia dla dzieci (plastyczne, edukacyjne czy też ruchowe) i koordynują przebieg gry terenowej. Mogą też fotografować wydarzenia czy też po prostu grać w piłkę nożną.
  • Prace terenowe, czyli cięcie, przesadzanie roślin, przycinanie drzew, przerzedzanie zawiązków owoców i wiele innych. Wolontariat ten jest dostosowany do potrzeb, możliwości czasowych i fizycznych każdej osoby, niezależnie od wieku czy umiejętności.
  • Działalność kreatywno-artystyczna. Ogród jest otwarty dla artystów, fotografów, pasjonatów, hobbystów, amatorów i profesjonalistów, obdarzonych talentami twórczymi i realizujących się w różnych dziedzinach. Wolontariat w tym wypadku może dotyczyć np. wykonania dokumentacji zdjęciowej terenu ogrodu czy też relacji z imprezy, kameralnego koncertu, wystawy zdjęć, obrazów, pokazu slajdów, wystąpienia, wykładu itp.

A co na temat wolontariatu w tym miejscu mają do powiedzenia sami wolontariusze?
Poniżej zamieszczamy ich wypowiedzi:

„Jestem emerytowaną nauczycielką wychowania fizycznego, a wolontariuszką w Śląskim Ogrodzie Botanicznym jestem od 8 lat. Wiosnę, lato i jesień spędzam w kolekcjach roślin i w sadzie (plewienie,cięcia pielęgnacyjne, zbieranie nasion, usuwanie kwiatostanów z rododendronów itp). W drodze do lub po skończonej pracy staram się zrobić parę zdjęć i podzielić się nimi na Facebooku. Pracuję wśród zieleni, słyszę śpiew ptaków, rechot żab. Przebywam nie tylko wśród zieleni ale też wśród młodych, sympatycznych, życzliwych osób. Oczywiście praca fizyczna wpływa korzystnie na mój stan zdrowia”. – wolontariuszka Jadzia

Jestem wolontariuszką w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie od dwóch lat. O wolontariacie dowiedziałam się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i bardzo mnie to zainteresowało, ponieważ interesuję się biologią oraz ochroną środowiska. Udzielam się w czasie organizowanych świąt w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W trakcie tych imprez przygotowujemy różnego rodzaju warsztaty oraz gry terenowe, które związane są z danym świętem. Uczymy dzieci przez zabawę nowych rzeczy na temat przyrody, ochrony środowiska i nie tylko. Bycie wolontariuszem daje mi dużo satysfakcji z tego co robię oraz nowego doświadczenia w pracy z ludźmi. Bardzo mnie zaskoczyło to ilu ludzi przychodzi na takie święta oraz ich podejście do ekologii. Ludzie jednak myślą o naszej planecie. Bardzo się cieszę że trafiłam do Ogrodu”. – wolontariuszka Agata

Śląski Ogród Botaniczny to bardzo interesujące miejsce, w którym wolontariusze pełnią dużo ważnych ról. Dodatkowo jest to miejsce otwarte na wiele inicjatyw i dodatkowych aktywności zgodnych z wartościami działań stąd też z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. A niewątpliwym atutem jest fakt, że jest to bardzo urokliwe miejsce, pełne zachwycających kwiatów i drzew.

Dane kontaktowe:
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
ul. Sosnowa 5
E-mail: wolontariat@sibg.org.pl
Telefon: 534 994 578
Strona internetowa
Facebook

Informacje zawarte w artykule zostały zaczerpnięte ze strony internetowej Ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *