Gdzie zostać wolontariuszem/ką?

wspolne_zdjecie_katowickich_wolontariuszyPodjęłaś/podjąłeś decyzję – „chcę być wolontariuszem/ką“. Teraz nasuwa się mnóstwo pytań: „od czego zacząć? Gdzie działać? Co ja w ogóle chcę robić? Komu pomagać?“ Niczego się nie obawiaj, poniżej przedstawiamy Ci przewodnik po wolontariacie w naszym regionie.

Zaczniemy od przypomnienia, czym jest wolontariat: jest świadomą, dobrowolną działalnością podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne (definicja Centrum Wolontariatu). Działanie w wolontariacie może mieć rozmaite oblicza, przynieść wiele doświadczeń i rozwinąć różne umiejętności.

Rozróżnia się wolontariat stały oraz akcyjny. Wolontariatem stałym zajmujemy się wtedy, gdy jesteśmy blisko związani z jakąś organizacją i wykonujemy na jej rzecz regularne działania (np. raz w tygodniu). Wolontariat akcyjny charakteryzuje się tym, iż włączamy się w konkretne, jednorazowe wydarzenie (np. festiwal, maraton, mecz) i wspieramy jego stronę organizacyjną – pomagamy przy powstawaniu i przebiegu akcji.

Jeśli myśląc o działaniu na rzecz innych, jesteś pewna/y, że masz czas, by poświęcić go na wolontariat stały, oto przykładowe ścieżki Twojej aktywności:

Wolontariat na rzecz dzieci – w tym obszarze możesz działać np. w Domu Aniołów Stróżów czy Akademii Przyszłości i pomagać podopiecznym w nauce, albo w Fundacji Dr Clown i odwiedzać małych pacjentów szpitali dziecięcych sprawiając, że na ich twarzach pojawi się uśmiech. A jeśli masz smykałkę do prowadzenia własnych zajęć – możesz zgłosić się do Projektora i poprowadzić np. warsztaty z kryminalistyki w podstawówce z małej miejscowości.

Wolontariat na rzecz seniorów – z seniorami spotkasz się np. w ośrodkach Caritas oraz w  MOPSie. Pomoc osobom starszym polega na spędzaniu z nimi czasu wolnego na spacerach, rozmowach, wyjściach np. do kina, wsparciu w codziennych czynnościach. Można także organizować zajęcia według własnego pomysłu.

Wolontariat na rzecz chorych i osób z niepełnosprawnością – w Stowarzyszeniu Aktywne Życie możesz pomagać podczas treningów i turniejów rugby na wózkach, a w Fundacji Iskierka wspierać działania arteterapii na oddziałach onkologii dziecięcej. W Hospicjum w Chorzowie możesz jako wolontariusz spędzać czas z chorym i organizować różnego rodzaju wydarzenia dla podopiecznych.

Wolontariat w kulturze i sporcie – w Bibliotece Śląskiej wolontariusze mogą sprawdzić się w zajęciach w zakresie nowoczesnej edukacji kulturalnej, ale także w wolontariacie w obszarze PR i organizacji wydarzeń. W Instytucie Regionalnym wolontariusze mogą wykazać się podczas realizacji projektów międzynarodowych. Ich pomoc jest potrzeba także przy koordynacji, organizacji i moderacji kawiarenek języka angielskiego “English Cafe” oraz niemieckiego “Deutschcafe”.

Wolontariat na rzecz zwierząt – w Fundacji Przystanek Schronisko będziesz zajmować się
socjalizacją zwierząt, ich pielęgnacją, szkoleniem, szukaniem dla nich domu oraz dokumentowaniem bieżących informacji.

Jeśli interesuje Cię zaangażowanie się w wolontariat akcyjny, w naszym regionie dzieje się bardzo wiele, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zapraszamy do śledzenia ofert na naszej stronie, a także do dołączenia do grupy na Facebooku, gdzie pojawiają się aktualne oferty wolontariatu:

To oczywiście tylko przykładowe propozycje miejsc, gdzie możesz zostać wolontariuszem/ką. Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych możliwościach, serdecznie zapraszamy do naszego biura. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszelkie pytania!

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *