Studencie! Wolontariat nie taki straszny

wspolne_zdjecie_katowickich_wolontariuszy„Wolontariat”. To słowo zapewne nie jest Ci obce, może nawet znasz kogoś, kto był lub jest wolontariuszem. Jakie jednak masz skojarzenia z tym słowem? Jaki masz obraz wolontariusza i wolontariatu? Ciężka praca, która się nie opłaca? Darmowa robota, z której nic nie masz? Nic bardziej mylnego! Wolontariat nie taki straszny, jak go niektórzy malują 🙂

Każdy człowiek ma swoje skojarzenia na temat wolontariatu, sprecyzujmy więc, czym on jest: świadomą, dobrowolną działalnością podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno przyjacielsko koleżeńskie. Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne (definicja Centrum Wolontariatu).

Jakie korzyści z wolontariatu możesz mieć jako student? Przede wszystkim na obecnym rynku pracy osoba, która w CV chwali się wyłącznie edukacją i dyplomami, może mieć trudności w znalezieniu interesującej jej pracy i rozpoczęciu kariery zawodowej. Działalność pozanaukowa w trakcie studiów może uchronić od takiej sytuacji. Warto zdobywać doświadczenie podczas staży, praktyk, a także wolontariatu – stajemy się wtedy bardziej konkurencyjni w oczach rekruterów.

Działalność w wolontariacie oprócz zdobywania nowych kompetencji i umiejętności, daje ogromną satysfakcję, poczucie, że zrobiło się coś wartościowego. Niewykluczone również, że wolontariat pozwoli odkryć w sobie prawdziwą pasję. A wracając do tematu poszukiwania pracy – firmy w dzisiejszych czasach poszukują osób ciekawych, wyróżniających się na tle innych. W związku z tym, podczas rozmowy kwalifikacyjnej można zdobyć dodatkowe punkty, opowiadając o swojej aktywności w działaniu na rzecz innych.

Oprócz konkretnych doświadczeń, wolontariat daje możliwość zdobycia i rozwoju wielu kompetencji miękkich (np. umiejętności pracy w grupie, zarządzania czasem i stresem, a także sprawności liderskich), kształtuje również postawy przydatne w pracy zawodowej. Ponadto jest to okazja do poznania wielu ludzi, nowych przyjaciół i znajomych.

Jak wynika z badań[1] przeprowadzonych na studentach, którzy są wolontariuszami, respondenci wyróżnili trzy główne czynniki, które dzięki działalności wolontariackiej ułatwiają wejście na rynek pracy: zdobycie praktycznych umiejętności (65%), możliwość nawiązania cennych kontaktów (55%) oraz zdobycie oczekiwanego przez pracodawców doświadczenia (niespełna 41%). Badani wskazali także trzy najczęstsze korzyści wynikające z wolontariatu: poznanie nowych ludzi, nauczenie się współpracy oraz zdobycie doświadczenia w interesującej ich dziedzinie.

Jak widać, wolontariat daje wiele profitów. Niewątpliwie pomaga stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej, uczy odpowiedzialności, a także daje wiele radości i satysfakcji. Dlatego Studencie – nie wahaj się i jeszcze dziś zostań wolontariuszem! 🙂

Paulina Nowak

[1] M. Barańska, Wolontariat w planowaniu kariery zawodowej studentów, Wydawnictwo Naukowe UAM.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *