na rzecz dzieci

W tym miejscu wolontariusze dzielą się swoimi pasjami z podopiecznymi stowarzyszenia – mogą prowadzić zajęcia z wybranej przez siebie tematyki, ale także pomóc w odrabianiu zadań domowych. Także wolontariat akcyjny prężnie tutaj działa – podczas różnych wydarzeń, które organizują “Anioły” lub w których biorą udział.
Kontakt: anielskiwolontariat@anioly24.pl

Wolontariusze pomagają spełniać marzenia chorych dzieci. Zajmują się m.in. pozyskiwaniem sponsorów, prowadzeniem zajęć plastycznych z dziećmi na oddziałach szpitalnych oraz organizowaniem zbiórek pieniędzy na marzenia.
Kontakt: tel. 510530656

W Świetlicach Środowiskowych wolontariusze organizują zajęcia dla dzieci (np. plastyczne, kulinarne, ale własne pomysły na warsztaty są także mile widziane) oraz pomagają odrabiać zadania domowe, wspierają w opiece nad grupą podczas zajęć.
Kontakt: Joanna Mielczarek
wolontariat@osj.caritas.pl

Wolontariusze opracowują swój pomysł na projekt, czyli zajęcia dla dzieci z małych miejscowości. Tematyka zajęć jest dowolna, a realizować je można zarówno w trakcie wakacji czy ferii jak i podczas roku akademickiego.
Kontakt: biuro@projektor.org.pl

Wolontariusze zaangażowani są w działania na rzecz dzieci (czytanie bajek,organizowanie warsztatów i zajęć dla dzieci), ale także do innych akcji organizowanych przez Fundację (np. organizacja zbiórek darów, festynów, tworzenia plakatów i ulotek, prowadzenia plenerowych zajęć sportowych)
Kontakt: Ewelina Gorzawska
605976825
Fundacja Gniazdo działa w celu wyrównania szans na „dobry start” w dorosłe życie, wyposażenie dzieci i młodzieży w zasoby umożliwiające im samodzielne społecznie i ekonomicznie życie odmienne od wzorców, które poznali w swych środowiskach rodzinnych i lokalnych.
Kontakt: fundacja.gniazdo@gmail.com
Więcej o wolontariacie w Fundacji Gniazdo przeczytasz tutaj.

Fundacja codziennie organizuje zajęcia świetlicowe, w których potrzebna jest pomoc wolontariuszy do odrabiania lekcji z dziećmi, gier i zabaw, prowadzenia zajęć artystycznych, prac biurowych, organizacyjno-gospodarczych, oraz remontowych.
Kontakt: Joanna Tomanek
508082780
na rzecz seniorów

Działania na rzecz osób starszych polegają tutaj na wspieraniu poprzez rozmowę, pomoc w codziennych czynnościach czy zorganizowanie dla nich zajęć wedle własnego pomysłu.
Kontakt: Joanna Mielczarek wolontariat@osj.caritas.pl

Pomoc osobom starszym polega m.in. na spędzaniu z nimi czasu wolnego na spacerach, rozmowach, wspólnych wyjściach do kina, pomaganiu w załatwianiu spraw urzędowych czy wizyt u lekarzy.
Kontakt: Małgorzata Poręba
cps@mops.katowice.pl
tel. 32 250 50 16

Wolontariusz może pomagać indywidualnie, spędzając czas z podopiecznym lub wspierać organizowane przez MOPS akcje na rzecz seniorów tj. np. warsztaty motywacyjno-psychologiczne, zajęcia świetlicowe czy warsztaty rękodzieła.
Kontakt: Barbara Kasza, wolontariat@mopssosnowiec.pl
Więcej o działaniach MOPS Sosnowiec przeczytasz tutaj.
na rzecz chorych i osób z niepełnosprawnością

Wolontariusze pomagają podczas treningów rugby na wózkach oraz w trakcie turniejów np. sędziują mecze. Aktywne Życie organizuje również akcję “Nie chodzę- latam”, podczas której podopieczni wykonują skoki ze spadochronem.
W 2013 roku laureatem konkursu Barwy Wolontariatu został wolontariusz z tego stowarzyszenia, zobacz.
Kontakt: Joanna Mikulska biuro@aktywnezycie.org

Wolontariusze wspierają zarówno działania artterapii organizowane na oddziałach onkologii dziecięcej w śląskich szpitalach, ale także pracę biura (organizacja zbiórek publicznych, działania PRowe i administracyjne) oraz organizują wydarzenia na rzecz podopiecznych fundacji.
Kontakt: Dominika Nita
wolontariat@fundacjaiskierka.pl
tel. +48 664 702 841

Wolontariusz w hospicjum towarzyszy choremu, spędza z nim czas rozmawiając, czytając książki czy spacerując po ogrodzie. Pomaga także w organizacji wydarzeń (m.in. koncerty, zebrania, msze). Co ważne, aby być wolontariuszem w tym hospicjum należy przejść bezpłatne szkolenie organizowane dwa razy w roku (w czerwcu i grudniu).
Kontakt: Elżbieta Sitek, Joanna Tabor
hospicjum_chorzow@o2.pl
tel 241-19-90

Stowarzyszenie swoją działalność kieruje na rzecz osób z niepełnosprawnością, ich opiekunów oraz szeroko rozumianą promocją wolontariatu. Wolontariat w stowarzyszeniu to możliwość podzielenia się doświadczeniami, pasjami oraz perspektywa zdobycia doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnym.
Inicjator ogólnomiejskiej imprezy „Rybnickiej Gali Wolontariatu” .
Organizacja posiada Certyfikat Organizacja przyjazna wolontariuszom
Kontakt: Izabela Henzel
wolontariat@oligos.pl,
tel.: 609 846 625

Stowarzyszenie prowadzi klub integracyjno – terapeutyczny dla osób niepełnosprawnych. Wolontariusze pomagają podczas zajęć, spacerów, wycieczek, a także przy różnych innych czynnościach, związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym.
Kontakt: Antoni Leśniak
antoni.lesniak@poczta.fm
733190613

Fundacja Dr Clown wspiera proces leczenia i wzmacnia motywację pacjentów do walki z chorobą. Od 1999 roku towarzyszymy, wspieramy, wywołujemy uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Pracujemy z osobami chorymi w każdej grupie wiekowej. W kolorowych strojach postaci doktorów clownów pragniemy sprawić, żeby pacjenci chociaż na chwilę zapomnieli o miejscu, w którym się znajdują. Naszą siłą są wolontariusze, przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia działań w szpitalach i placówkach specjalnych.
Kontakt:
wolontariat.slask@drclown.pl
tel. 784 399 247
w kulturze i sporcie

Instytucja angażuje wolontariuszy do pomocy przy organizacji wydarzeń muzycznych, teatralnych, oraz literackich. Jest to m.in pomoc w trakcie wydarzeń, przy produkcji, promocji, oraz obsłudze widowni
Kontakt: Aleksander Moś
wolontariat@miasto-ogrodow.eu

W tym miejscu wolontariusze mogą wykazać się podczas realizacji projektów międzynarodowych. Ich pomoc jest potrzeba także przy koordynacji, organizacji i moderacji kawiarenek języka angielskiego “English Cafe” oraz niemieckiego “Deutschcafe”.
Kontakt: Adrian Fijołek adrianfijolek@gmail.com

W Bibliotece Śląskiej wolontariusze mogą sprawdzić się w dwóch obszarach. Pierwszy związany jest z pomocą w zajęciach w zakresie nowoczesnej edukacji kulturalnej, ale także wolontariat w obszarze PR, organizacji wydarzeń.
Drugą możliwością jest Społeczna Pracownia Digitalizacji gdzie wolontariusze skanują książki tworząc cyfrowe zasoby ŚBC. Do tych działań szczególnie zachęcamy wolontariuszy-seniorów.
Kontakt 1: Agnieszka Dec-Michalska
bsl@bs.katowice.pl,
tel 322083729
Kontakt 2: Ernest Strokosz
tel 322514221

Wolontariusze są angażowani w bieżące wydarzenia, takie jak warsztaty, wykłady, koncerty, wernisaże itp. Krystalizuje się grupa Redakcja Wolontariatu, zrzeszająca osoby o talentach literackich, chcące pisać teksty o wydarzeniach z perspektywy wolontariusza. Ponadto chętni wolontariusze są wdrażani do częstszej pomocy w Działach Muzeum.
Kontakt: Dorota Pietrzniak
wolontariat@muzeumslaskie.pl
Wolontariat akcyjny
Wolontariuszem w tym obszarze można być także podczas jednorazowych wydarzeń tj. festiwali, meczów, maratonów… Takich imprez organizowanych jest w naszym województwie bardzo dużo, a konkretne oferty znajdziesz na Wolontariat akcyjny śląskie oraz na naszej stronie w zakładce oferty wolontariatu.
na rzecz zwierząt

Wolontariusze zajmują się socjalizacja zwierząt, ich pielęgnacją, szkoleniem, szukaniem dla nich domu oraz dokumentowaniem bieżących informacji o zwierzęciu. Obecnie nabór wolontariuszy został wstrzymany, jednak zalecamy sprawdzanie aktualności tej informacji na: http://przystanekschronisko.org/wolontariat
Kontakt:
Koty – Ewa Tokarzewska, tel. 514 689 830
Psy – Anna Hyrnik, tel. 514 324 200, Marek Michalski, tel. 605 366 253
Więcej o wolontariacie w Przystanek Schronisko znajdziesz tutaj.

Fundacja głównie potrzebuje osób do opieki nad kotami,, wykarmiania małych miotów, prowadzenia domów tymczasowych dla podopiecznych, poszukiwania zwierzętom domów stałych (ogłoszenia w internecie), przeprowadzania wizyt przed i poadopcyjnych, pomocy w transportach, pomocy w prowadzeniu fanpage’a,, działań promocyjnych oraz zbiórek darów rzeczowych dla zwierząt, fundraisingu.
Kontakt: Katarzyna Brandys
782 717 771
biuro@fundacjalepszyswiat.pl
coś innego

Działalność Fajnej Spółdzielni Socjalnej opiera się na zarządzaniu różnorodnością i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Wolontariusze zaangażowani są w różnorakie działania np. organizację i obsługę wydarzeń, wsparcie podczas realizacji szkoleń, przygotowywanie artykułów prasowych, tłumaczeń, współtworzenia projektów i wielu innych, ciekawych czynności.
Kontakt: Sławomir Nawrot
slawek@fajna.eu
691-947-295

W tym miejscu jest szeroki wachlarz możliwości zaangażowania się w działania. Wolontariusze mogą pomagać w organizacji wydarzeń np. prowadząc warsztaty edukacyjne. Inną możliwością jest pomoc w ogrodzie (plewienie, cięcie, przygotowanie dokumentacji fotograficznej itd.). Często poszukiwani są także wolontariusze, którzy mogą pomóc zaprojektować grafiki czy zrobić zdjęcia.
Kontakt: Sylwia Prusko
wolontariat@sibg.org.pl
tel. 534 994 578
Więcej o wolontariacie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym znajdziesz tutaj.

Amnesty International to największa na świecie organizacja broniąca praw człowieka. Lokalna grupa Amnesty działa również w Katowicach. Organizuje Maraton Pisania Listów i wydarzenia towarzyszące, a także mniejsze akcje, jak np. pokazy filmów czy happeningi oraz warsztaty edukacyjne.
Kontakt: Justyna Lipka
justyna.lipka@amnesty.katowice.pl
504 629 911

Jest to oferta alternatywnego spędzania wolnego czasu i animacja czasu wolnego poprzez działalność klubokawiarni. Do zadań wolontariuszy należy animacja środowiskowa, prowadzenie bezalkoholowego barku klubowego, oraz oprawa fotograficzna wydarzeń.
Kontakt: Wioletta Iwanicka- Richter
502470371

To tylko przykładowe propozycje miejsc, gdzie możesz zostać wolontariuszem/ką. Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych możliwościach, zapraszamy do naszego biura. Chętnie doradzimy 🙂